Review Overview
V pondelok ráno sa objavilo v Číne, v meste Harbin, niekoľko dopravných policajtov. Kontrolovali premávku, ktorá bola z dôvodu hustého smogu v niektorých častiach mesta úplne uzatvorená. Ľudia sa dusia smogom, zatvorené boli nielen cesty, ale tiež školy, či letisko.
Mesto Harbin je ukážkou toho, ako dochádza k environmentálnej kríze v krajine, ktorá je závislá na uhlí. Nebezpečenstvo, ktoré ohrozuje ľudí je už dnes dávno za hranicou v súvislosti so zdravím obyvateľstva. Viditeľnosť v meste sa v posledných dňoch rapídne znížila na cca 20 metrov. Môže za to obdobie vykurovania, ktoré práve začalo. Odborníci poukázali tiež na spaľovanie plodín v poľnohospodárstve a slabý vietor ako ďalšie faktory, ktoré spôsobujú kritické znečistenie ovzdušia. Úroveň znečistenia v meste Harbin dosiahla tento týždeň 1000 mikrogramov na meter kubický, čo je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie kritické prekročenie – faktor 40.
Okrem mesta Harbin patria hlavné mesto Peking a susedný Tianjin k najviac znečisteným oblastiam na svete. V januári 2013 bola kvalita ovzdušia v Pekingu nad rámec kritického bodu Indexu kvality ovzdušia, ktorý vydala agentúra US Environmental Protection. Výskum publikovaný PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) v júli 2013 uvádza, že znečistenie ovzdušia spôsobuje stratu viac ako 2,5 miliárd rokov priemernej dĺžky života v Číne. A to už je silná káva!
Slová taxikára z Harbinu stoja za krátke zamyslenie: „Zatiaľ čo bežne psy vyjú raz za čas v noci na mesiac, v Číne vyjú niekoľkokrát v priebehu dňa, pretože tak často v krajine vychádza slnko počas dňa.“
Zdroj: http://news.nationalgeographic.com
Foto: freedigitalphotos.net
[plulz_social_like width=”350″ send=”false” font=”arial” action=”like” layout=”standard” faces=”false” ]