Leto sa ešte neskončilo, stále ešte máte príležitosť si zájsť na peknú letnú dovolenku plnú jedinečných zážitkov. Nezáleží na tom, či sa rozhodnete absolvovať cestu v kompaktnom vozidle Opel Astra, alebo si vyberiete odvážne a originálne dizajnový Opel Mokka, vždy je dôležité sa na dlhú cestu poctivo pripraviť. Prinášame vám jedenásť tipov na to, aby ste bezpečne dorazili do cieľa.
- Skontrolujte pneumatiky. Začnite kontrolou tlaku vzduchu v pneumatikách. Riaďte sa návodom na použitie vášho auta, no zohľadnite i fakt, že hodnota tlaku by mala byť pri plne obsadenom aute o 10 – 15 % vyššia než hodnota odporúčaná výrobcom. Dajte si pneumatiky vyvážiť a vyrovnať, vďaka tomu znížite spotrebu a zlepšíte ovládateľnosť vozidla.
Zmerajte tiež hĺbku dezénu, čo najlepšie vykonáte pomocou hĺbkomera. Zapamätajte si hodnotu 1,6 mm. Vo väčšine krajín je zákonom zakázané používanie pneumatík v menšou hĺbkou dezénu. - Skontrolujte technické kvapaliny, konkrétne hladinu a stav chladiacej a brzdovej kvapaliny, vody do ostrekovačov, motorový olej a stav paliva. Podľa potreby ich doplňte alebo vymeňte. Potrebu výmeny technickej kvapaliny spoznáte podľa stmavenia, zakalenia, zmeny farby, či výskyt pevných látok v kvapaline.
- Skontrolujte spodok a motor. Môžete tak objaviť prípadné úniky, napríklad zo systému hydraulického posilňovača riadenia, systému chladenia motoru či z prevodovky.
- Skontrolujte brzdový systém. Stačí sa na brzdové kotúče a doštičky len pozrieť, prípadne zmerajte ich hrúbku. Tesnosť systému vyskúšate niekoľkými stlačeniami brzdového pedálu pri vypnutom motore. Ak z pedálu necítite žiaden odpor, máte poškodené brzdy.
- Skontrolujte klimatizáciu. Vysoká teplota ohrozuje vašu pozornosť a ostražitosť, preto si vo vašom novom vozidle Opel Crossland skontrolujte klimatizáciu, aby ste si mohli vytvoriť pohodlnú atmosféru.
- Skontrolujte vzduchový filter. Využijete výkon motoru naplno a znížite spotrebu.
- Stierače stierajú? Čisté okná sú jednoducho základ. Dbajte na to, aby lišty stieračov pevne priliehali k povrchu čelného skla a nezanechávali škvrny či šmuhy.
- Skontrolujte svetlá a v prípade potreby vymeňte žiarovky. Na reflektory takisto sadá prach, preto ich dajte aspoň každé dva roky vyčistiť. A vždy vymeňte stmavnuté či blikajúce žiarovky.
- Utiahnite skrutky a matice, aby sa vám neodpojili napríklad pneumatiky počas jazdy. Tú pohromu si viete predstaviť.
- Skontrolujte rozvodný remeň. Nemal by mať žiadne praskliny, olejové stopy či odreniny, mal by byť dostatočne pevný. Ak nie je, môže sa vám remeň pretrhnúť a tým sa poškodiť motor.
- Skontrolujte sviečky v zapaľovaní. Tie môžu odísť nečakane, preto ich skontrolujte, alebo ich pred dlhšou cestou rovno vymeňte.
Nikdy neviete presne určiť, čo sa vám môže prihodiť na cestách. A ak ste ďaleko od domova, určite nechcete riešiť problémy s autom, ktorých oprava vás vyjde niekoľkonásobne drahšie. Preto nepodceňte prípravu a všetko si skontrolujte už pred jazdou. Nie je to zložité a ušetríte si tým nervy aj peňaženku.