Správne hodnoty očného tlaku sú rovnako dôležité ako hodnoty krvného tlaku. Ak dochádza v oku k zvýšenému vnútroočnému napätiu, môžu nastúpiť rôzne problémy so zrakom a dokonca k jeho nenávratnému poškodeniu. Ako vplýva očný tlak na kondíciu očí a ako sa dá zvýšený tlak liečiť?
Čo spôsobuje zvýšenie vnútroočného tlaku
Vnútroočný tlak resp. očný tlak sa zvyšuje v prípadoch, kedy sa očná tekutina z oka nevyplavuje a hromadí sa v očnej buľve. Nedostatočná priechodnosť očných kanálikov spôsobí, že tlak sa začne dvíhať a oko sa deformuje, opúcha. Normálne hodnoty očného tlaku sa pohybujú od 10 až do 21 mmHg.
Príčiny zvýšeného očného tlaku
Glaukóm (zelený zákal) je jednou z najčastejších príčin zvýšeného vnútroočného tlaku. Ide o očné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu zrakového nervu. Druhou príčinou býva už spomínané hromadenie očnej tekutiny. Zmeny očného tlaku môžu spôsobiť aj zranenia očí. Ignorovať by ste nemali zápaly očí. Zápalové stavy šošoviek, skléry a ciliárneho telieska ovplyvnia očný tlak.
Čo sa deje s okom pri zmene očného tlaku
Zvýšený vnútroočný tlak vytvára dodatočný tlak na očnú kôru, čo má za následok deformáciu očného tvaru a poškodenie vnútorných očných štruktúr. Trvalý zvýšený vnútroočný tlak môže spôsobiť poškodenie zrakového nervu (optického nervu). Porušenie zrakového nervu vedie k postupnej strate zraku. Zvýšený tlak ovplyvňuje cievy v očiach a zmeny v prekrvení očných tkanív.
Pozor na to, že zvýšený vnútroočný tlak môže byť asymptomatický a bez liečby viesť k vážnym problémom so zrakom. Pravidelné očné vyšetrenia a diagnostika zvýšeného vnútroočného tlaku sú kľúčové pre prevenciu a liečbu očných problémov spojených s týmto stavom.
Ako sa navonok prejaví zvýšený očný tlak
V niektorých prípadoch sa zvýšený očný tlak navonok vôbec neprejavuje. Avšak medzi jeho časté príznaky patria:
- bolesti hlavy
- zhoršené videnie
- opuchy očí
- zvracanie
- začervenanie očí
- svetelné halucinácie
Ako sa očný tlak lieči
Dobrou správou je, že včasná diagnostika neovplyvní kvalitu života a ani vášho zraku. Preto sú prevencia a návštevy očného lekára kľúčové. Ak očný lekár odhalí zmeny očného tlaku, nasadí vám medikamentóznu liečbu vo forme očných kvapiek. V prípade, že kvapky nepomôžu a váš stav sa zhorší, lekár vám odporučí laserovú operáciu očí.